Linux >> CPAU - co to jest, do czego służy oraz jak uruchomić

CPAU INSTRUKCJA


Spis treści


1.Potrzebne komponenty.
2.Tworzenie prostych skryptów.
3.Wytłumaczenie *.job
4.CPAU i samba
- tworzenie udziału
- dodanie użytkownika do samby
5.Skróty do programów dla linuksa.
6.Tworzenie skrótów z katalogu "logon" na pulpicie - proste skrypty.
7.CPAU w jednym zdaniu.
8.Słowniczek.

Ad.1 - Potrzebne komponenty


CPAU.EXE - ściągamy *.job - generowany *.bat - prosty skrypt udział logon udział runas lub/i secure lub/i "dowolny"


Ad.2 - Tworzenie prostych skryptów

Otworzyć najprostszy edytor tekstu (np. notepad ++) i wpisać:
cpau -u nazwa_serwera\nazwa_użytkownika -p hasło -ex "\\ nazwa_serwera\udział\madar.exe" / -cwd "\\server\udział" -enc -file nazwa_pliku.job
W tym momencie został stworzony plik *.bat, który po uruchomieniu utworzy plik *.job.
np.:
cpau -u testserver\test -p t35t -ex "\\ testserver\madar\madar.exe" / -cwd "\\testserver\madar" -enc -file erpsoft.job
Plik najlepiej nazwać tak samo jak plik *.job (w tym przypadku erpsoft.bat)


Ad.3 - Wytłumaczenie *.job


Plik *.job jest przesyłany wraz zawartością (zaszyfrowanym hasłem) do udziału "logon" gdzie znajduje się plik, który czyta zawartość *.job i rozszyfrowuje pozwalając zalogować się do programu.


Ad.4 - CPAU i samba


Do prawidłowego działania programu CPAU potrzebna jest wiedza o nazwie naszego serwera w sieci oraz który udział będzie udostępniany. I tak, jeżeli chodzi o LINUX i SAMBE. Nazwę serwera widzianą w sieci należy szukać pod takim wpisem:
[global]
netbios name = nazwa_serwera_widoczna_w_sieci #netbios name = testserv
nazwa udziału z kolei to [nazwa_udziału], np.:

[dysk]
comment = dysk jest nazwą udziału
path = /opt/zdjecia #path = /ścieżka/do/udziału, oznacza nie więcej nie mniej niż: wszystko to co znajduje się na serwerze w katalogu /opt/zdjecia będzie widoczne na innych komputerach po pod mapowaniu dysku (np.: \\testserv\dysk).
dodawanie użytkownika do samby
Użytkownik ten musi wcześniej już istnieć na serwerze, aby móc go dodać do samby. Jeżeli użytkownik jest już stworzony, to następnym krokiem jest wejście do katalogu /etc/samba
biuro:# cd /etc/samba
Sprawdzić dostępne komendy jakie oferuje samba
biuro:# smbpasswd -h
Wybierać komendę mówiącą o dodaniu użytkownika (-a add user). Na koncie root-a.
biuro:# smbpasswd -a
I to wszystko.


Ad.5 - Skróty do programów dla linuksa


Do tworzenia skrótów programów na pulpicie potrzebny jest malutki edytor tekstu oraz dostęp do katalogów: /usr/bin /home/$USER/bin, gdzie $USER oznacza konkretnego użytkownika (np.:/home/ksiegowy1/bin) Najpierw należy stworzyć plik w katalogu /usr/bin, a jego zawartość powinna wyglądać następująco:
/home/$USER/bin <-- nie należy podstawiać za $USER konkretnego użytkownika, zostaje tak jak jest.
Plik należy zapisać, a nazwa pliku nie może być wymyślona od tak, ponieważ od momentu zapisania pliku stworzone zostanie nowe polecenie, które za chwilę będzie używane.

Następnym krokiem jest tworzenie skryptów już pod konkretnego użytkownika, chyba że wszyscy użytkownicy mają mieć dostęp do tego samego zasobu, wtedy wystarczy napisać skrypt i skopiować go do każdego użytkownika.
w dowolnym edytorze tekstu wpisać następujące polecenia:
cd /ściezka/do/danych
wine /ściezka/do/programu/program.exe
To wszystko, zapisać dokładnie z taką samą nazwą jak plik w /usr/bin. Teraz krótkie wyjaśnienie za co każda linia jest odpowiedzialna oraz przykład.
cd /firma/dane
wine /programy/erp/madar.exe
Co oznacza wine ? WINE to oprogramowanie pozwalające na uruchamianie programów działających pod systemem Windows. Uruchomiony został plik wykonywalny madar.exe, który bez WINE nie mógłby działać na systemie LINUX.
Dla zobrazowania pokaże jak będzie wyglądał ten sam skrypt z programem przeznaczonym pod system LINUX.
cd /firma/dane
/programy/erp/madar
Co tak naprawdę ten skrypt robi ?
Mówi, wejdź (cd) do katalogu dane (katalog dane znajduje się w katalogu firma) i tam uruchom program madar, którego znajdziesz w katalogu erp.


Ad.6 - Tworzenie skrótów z katalogu "logon" na pulpicie - proste skrypty


Skrót do programu na systemie Windows. Prawym przyciskiem myszy kliknąć na pulpicie, rozwinąć opcje "NOWY", wybrać "skrót", następnie wprowadzić ścieżkę do pliku lub wyszukać, używając opcji "przeglądaj". Po wybraniu pliku tylko zatwierdzamy go i skrót gotowy.

Ad.7 - CPAU w jednym zdaniu


CPAU - narzędzie które pozwala na rozpoczęcie procesu jako inny użytkownik.


Ad.8 - Słowniczek


Serwer - program świadczący usługi na rzecz innych programów. Serwerem często określany jest cały komputer wyposażony w duże oraz szybkie dyski, dużą ilość pamięci RAM oraz specjalne serwerowe procesory (np. Xeon firmy Intel). Serwery służą do: -udostępniania zasobów innym komputerom -poczty elektronicznej (jako serwery poczty elektronicznej) -obsługa stron www -przesyłanie plików (FTP) -inne usługi Udział - udział jest to miejsce wyznaczone na serwerze do którego dostęp mają określeni użytkownicy lub grupy, specjalnie wydzielona przestrzeń służąca do pracy na wspólnych dany, udostępniania dokumentów, plików, itd. Windows - Jest to zwykłe udostępnianie katalogu (widoczne zarówno dla innych użytkowników MS WINDOWS jak i LINUX po ówczesnym pod mapowaniu) Linux - Aby wyodrębnić udział na systemach LINUX, widoczny dla użytkowników potrzebny do tego celu jest serwer plików (najpopularniejszy SAMBA). Krótki opis znajduje się poniżej.


Zobacz też:

      Madarmobile       Zdalna pomoc VNC,       Zdalny dostęp       OpenOffice