OpenOffice >> Instalacja

Wymagania sprzętowe
Instalacja
Licencja
Opis

OpenOffice na Linuxie

Zainstalowanie OpenOffice.org na Linuksie jest bajecznie łatwe! Aby być pewnym, że będzie to instalacja najlepsza z możliwych, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Jeżeli chcesz integrować Java musisz się upewnić, że masz zainstalowany najnowszy JRE. Powinien to być co najmniej JRE 1.3. Możesz znaleźć JRE dla Linuksa na stronie blackdown.org, powinien się też znajdować w nośniku instalacji twojego dystrybutora.

  1. Upewnij się, że jesteś korzeniem.
  2. ściągnij plik typu tarball z OpenOffice.org i rozpakuj go (plik tar.gz) do katalogu tymczasowego. Na przykład do "/tmp". Załóżmy, że ściągnąłeś tarball do twojego katalogu /tmp. Teraz otwórz terminal, np. xterm lub konsole. Aby zdekompresować tarball, zmień na katalog /tmp: cd /tmp i rozpakuj tarball "tar-zxvf[nazwa plika tarball]".
  3. W ten sposób utworzy się katalog "install"[instaluj]. Wejdx do katalogu "cd install".
  4. Uruchom instalację. Użyj do tego następujacego polecenia: ".setup -net". Tym poleceniem zainicjujesz pierwszy etap procesu instalacji w Linuksie.
  5. Postępuj zgodnie z instrukcjami aplikacji instalacji. Na pytanie "gdzie umieścić pliki programu OpenOffice,org " możesz np. odpowiedzieć "/opt/OpenPffice.org[numer wersji]". Dla przykładu, jeżeli instalujesz wersję 1.0.3, możesz wpisać "/opt/OpenOffice.org1.0.3"
  6. Kiedy program instalacyjny zostanie już utworzony, powinieneś uruchomić instalację użytkownika. Aby to zrobić, upewnij się, że nie jesteś już korzeniem, a zwykłym użytkownikiem. Następnie wejdź do katalogu programów gdzie zainstalowałeś OpenOffice.org: cd/opt/OpenOffice.org1.0.3.
  7. W tym katalogu wywołaj nastepującą komendę: "./setup[tym razem bez -net]".
  8. Część użytkownika instalacji zostanie uruchomiona. Zażądaj instalacji w trybie normalnym (powinno zostać skopiowane 1.4 MB plików) i zapisz pliki w twoim katalogu użytkownika w katalogu OpenOffice.org (na przykład: "/home/billg/OpenOffice1.0"). Postępuj zgodnie z instrukcjami i podaj informacje dotyczące kontaktu, podaj również OpenOffice.org informacje dotyczące twojej instalacji Java. Po zapytaniu, gdzie zainstalować pliki dla OpenOffice, OpenOffice.org powinien sam zlokalizować Java, jednak może się zdarzyć, że zażąda podania ścieżki do Java. (wskazówka: jeżeli nie znasz ścieżki do instalacji twojego Java, możesz w wierszu poleceń wpisać: whereis java[gdzie jest java] - to powinno pomóc w odnalezieniu ścieżki do instalacji Java)
  9. I to wszystko! Jeżeli używasz GNOME lub KDE - OpenOffice.org1.0.3 zostanie całkowicie zintegrowany z twoim środowiskiem. Jeśli używasz innego menedżera Windows, możesz uruchomić OpenOffice.org1.0.3 wpisując ~OpenOffice.org.1.0/soffice
  10. Możesz usunąć pliki instalacyjne w /tmp jeżeli instalacja jest zakończona

OpenOffice na Windowsie

Wersja OpenOffice.org dla Windows dostarczana jest w postaci pliku .zip. Większość nowszych wersji Windows zawiera Skompresowane Foldery - jeśli masz zainstalowaną właśnie taką wersję, pobrany plik będzie wyglądał jak folder z biegnącym wzdłuż niego suwakiem. Jeżeli tak jest - kliknij ten plik dwa razy. Wewnątrz znajdziesz folder o nazwie zainstaluj, kliknij go również dwa razy i uruchom setup.exe. Windows rozpakuje wszystkie pliki i rozpocznie instalację. Jeśli używasz innego programu dekompresującego, sposób instalowania będzie się troszkę różnił. Przede wszystkim będzie trzeba zdekompresować pliki w folder i dopiero wtedy uruchomić setup.exe znajdujący się w folderze install. Jeżeli nie dysponujesz programem dekompresującym - poszukaj jakiegoś w sieci. Jest dostępnych wiele tego rodzaju programów w Internecie, choć jednym z najpopularniejszych jest Winzip. Jeśli instalacja jest już w toku - postępuj zgodnie z pojawiającymi się na ekranie wskazówkami.
Wielu użytkowników Jeśli twój komputer posiada ustawienia dla wielu użytkowników, każdy z nich będzie musiał oddzielnie zainstalować OpenOffice.org 1.0.3. Zajmie to dużo przestrzeni na dysku. Możesz ewentualnie zamiast tego użyć opcji multi-user, choć wtedy proces instalacji troszkę się skomplikuje.

  1. Zdekompresuj pobrany plik do oddzielnego folderu. Jeśli masz zainstalowane Skompresowane Foldery, najłatwiej będzie to zrobić klikając plik prawym przyciskiem myszki, a następnie wybierając opcję Rozpakuj wszystkie...
  2. Otwórz Wiersz poleceń (jeśli masz Windows NT, 2000 lub XP) lub Zachętę MS-Dos (dla pozostałych wersji Windows). Powinieneś je znaleźć w menu Start w dialogu Programy (w niektórych wersjach Windows mogą znajdować się w folderze Akcesoria).
  3. Wpisz lokalizację folderu, a następnie "install\setup/net". Na przykład: jeżeli rozpakowałeś pliki do "C:\OpenOffice\Setup\" powinieneś wpisać "C:\OpenOffice\Setup\install\setup/net" a następnie Powrót.
  4. Postępuj zgodnie z poleceniami pojawiającymi się na ekranie... Zapamiętaj folder , w którym zainstalowałeś OpenOfficeorg 1.0.3. na twoim komputerze.
W ten sposób zainstalujesz u siebie współużytkowaną wersję OpenOffice.org. Teraz każdy użytkownik, który będzie chciał skorzystać z programu może kliknąć 2 razy plik setup.exe (znajdujący się w folderze, który zapamiętałeś w punkcie 4) i w ten sposób zainstalować pliki potrzebne temu właśnie użytkownikowi - zajmie to tylko kilka dodatkowych megabajtów wolnej przestrzeni dysku.