.: Strona główna :. Zmiany w programie w związku z VAT w 2011
baner

Treści ustaw i rozporządzeń

Zmiany ustawy o podatku od towarów i usług od 01.01.2011

Stan prawny na dzień 08.12.2010r.
Wybrane zmiany w przepisach, uwzględniane w programach Madar:
  1. Archiwizacja
  2. Czypracujemy dalej
  3. Nowa wersja programu
  4. Zmiana stawek w katalogu towarów
  5. Zmiania szablonów dokumentów
  6. Drukarka i kasa fiskalna

Zmiany w programie w 2011

Zmiana przepisów dotycząca stawek VAT od 01.01.2011 dotyczy każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą i jest płatnikiem VAT. Według założeń ustawy pojawią się nowe stawki: 23%, 8%, 5%. Ponadto dla niektórych towarów i usług stawki te zostaną czasowo obniżone do wysokości 3% oraz 7%. Zryczałtowany zwrot podatku, wykazywany na Fakturach RR wynosić będzie natomiast 6,5%. Jak przygotować dane dokonać zmian w programie, by bez problemu rozpocząć pracę w roku 2011r:

ARCHIWIZACJA

Kopia zapasowa musi być wykonana najpóźniej przed: Wykonanie kopii bezpieczeństwa - jest podstawowym obowiązkiem pod koniec roku. Według "reguł sztuki":
  1. Należy zastosować różne metody archiwizacji (na przykład inny dysk lub CD-ROM). Konieczne jest umieszczenie archiwum danych poza siedzibą firmy.
  2. Za przeprowadzanie archiwizacji musi być odpowiedzialna konkretna osoba.
  3. Po wykonaniu konieczne jest sprawdzenie poprawności wykonanej archiwizacji.
  4. Archiwizacja musi być wykonywana przed rozpoczęciem wprowadzania danych do programu za rok 2011.

CZY PRACUJEMY DALEJ

Pracę w nowym roku w programie można rozpocząć na dwa sposoby:
  1. Najprostsza - pracować dalej - zmieniając jedynie numerację dokumentów.
    KIEDY STOSOWAĆ - jeżeli w firmie nie nastąpiły zmiany organizacyjne oraz dane w komputerze są wiarygodne - ta metoda pozwala na jednoczesną analizę danych z wielu lat.
    NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ - zmiana numeracji dokumentów następuje po pierwszym wprowadzeniu dokumentu na nowy rok. BO dla planu kont należy wpisać w następną linię. W przypadku zajętych obydwóch pozycji wykonać archiwum (za rok 2010) i w miejsce roku 2009 - wprowadzić bilans na 2011.
  2. Rozpocząć pracę na nowo, wykorzystując tylko niektóre dane z zeszłych lat. Możliwe jest przeniesienie kontrahentów, towarów, stanu należności, stanu zobowiązań, danych płacowych (zalecane).
    KIEDY STOSOWAĆ - gdy chcemy "pozbyć się" wszystkich informacji zbędnych. Zmiany po "przerwaniu danych" nie będą automatycznie uaktualniały się. Trzeba będzie wprowadzać podwójnie tę samą informację.
    NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ - praca "na nowo" wymaga skopiowania odpowiednich zbiorów. Należy więc założyć nową firmę i przekopiować pliki z danymi.

NOWA WERSJA PROGRAMU

Od nowego roku nie będzie rozbudowywana wersja programu Madar ERP. Zastąpi go nowy produkt Madar 7. Nasi dotychczasowi klienci będą musieli zaktualizować swój program, wgrywając Madar 7: Zasady instalacji i działania programu nie ulegną zmianie.
UWAGA! Przeprowadzając aktualizację programów starszych niż o numerze 6.989 zostanie wykonana konwersja baz danych: środków trwałych, deklaracji, kasy oraz rejestrów VAT. Po konwersji starsze wersje programu nie będą się uruchamiały. Konwersja bazy danych jest nieodwracalna.

ZMIANA STAWEK TOWARÓW

Program jest przystosowany do nowych stawek VAT obowiązujących w roku 2011. Wystarczy zmienić stawkę w katalogu towarów i można wystawiać poprawnie dokumenty.
UWAGA!
Zbiorczo, wykorzystując w programie opcję towary - transmisje - zmień podatek na 23% , można jedynie zmienić podatek VAT z 22% na 23%. Resztę stawek należy zmienić ręcznie.

W przypadku posługiwania się cenami brutto konieczna będzie również zmiana ceny. Należy pamiętać, że zmiany te muszą zostać dokonane nie tylko w oprogramowaniu, ale również fizycznie na towarach i w materiałach.

ZMIANA WZORCÓW WYDRUKU

Zmiana wzorca wydruku istotna jest w przypadku, gdy korzystacie Państwo z projektu faktury. Jeżeli nie są Państwo pewni - najłatwiej sprawdzić, czy w opcji w "dane systemu" jest wpis plikfaktura= lub plik***=. Tekst podany po znaku "=" oznacza nazwę pliku z wzorcem, który można otworzyć np. w Notatniku i zmienić opisy stawek.

UWAGA!
Zmian należy dokonać jedynie w podsumowującej tabelce z VAT. Zamiast odwołań do poszczególnych wprowadza się kolejne symbole od 1 do 4, pod które program podstawi odpowiednie stawki.

stawka      NETTO     VAT          BRUTTO
^sS1 ^sP1^^^^^^^^^^^ ^sV1^^^^^^^^^ ^sB1^^^^^^^^^^^
^sS2 ^sP2^^^^^^^^^^^ ^sV2^^^^^^^^^ ^sB2^^^^^^^^^^^
^sS3 ^sP3^^^^^^^^^^^ ^sV3^^^^^^^^^ ^sB3^^^^^^^^^^^
^sS4 ^sP4^^^^^^^^^^^ ^sV4^^^^^^^^^ ^sB4^^^^^^^^^^^



UWAGA! Można skorzystać z naszej pomocy, za każdy nowy bądź zmieniany dokument liczona jest jedna godziny pracy według cennika.

DRUKARKA I KASA FISKALNA

Użytkownicy urządzeń fiskalnych zmuszeni będą do dokonania zmiany stawek VAT w drukarkach i kasach fiskalnych. W tej sprawie należy kontaktować się z serwisem urządzeń fiskalnych. W programie, w przypadku współpracy z drukarką fiskalną oraz kasą - na zasadzie transmisji, w momencie zmiany stawek podatkowych profilaktycznie powinno wykonać się modyfikację nazw towarów. Zmiana taka mogłaby polegać np. na dodaniu dowolnego znaku, bądź ciągu znaków. Spowodowane jest to tym, że urządzenia fiskalne zapamiętują historię zmian podatku dla każdego sprzedanego towaru.
Należy też pamiętać o skonfigurowaniu programu zgodnie z literowymi ustawieniami nowych stawek.